Ranking alkomatów – jaki najlepszy alkomat? Test i opinie

Jazda autem po spożyciu alkoholu jest surowo zakazana. Nawet kiedy sądzimy, iż czujemy się świetnie, a ostatni alkohol wypiliśmy np. 12 godzin wcześniej, może się okazać, że nadal nie należy siadać za kółkiem. Dlatego dobrze jest wyposażyć się w odpowiedniej jakości alkomat.

Jak wybierać najlepsze alkomaty? Jak prawidłowo przeprowadzać badanie za pomocą urządzenia typu alkotest? Czy każdy pomiar alkomatem będzie prawidłowy i czy należy urządzeniu w pełni zaufać?

Jazda pod wpływem. Przepisy prawne

Zacznijmy od przepisów prawnych, które jednoznacznie określają, kiedy można prowadzić pojazd, nie narażając się na sankcje. Nawet znakomite samopoczucie dzień po suto zakrapianej imprezie nie może prowadzić do prostych wniosków, że wsiadamy do auta i jedziemy. Według przepisów, stężenie alkoholu we krwi powinno być poniżej 0,2 promila. Każdy organizm inaczej reaguje na alkohol i dlatego dobrze jest posiadać na swoim wyposażeniu dobrej jakości miernik alkoholu. Przekroczenie stężenia alkoholu powyżej 0,2 promila jest wykroczeniem. Natomiast o przestępstwie mówimy, kiedy alkohol we krwi przekracza 0,5 promila. Skutki jazdy pod wpływem mogą być opłakane. Wypadki drogowe, ofiary śmiertelne, zniszczone życie. Policja, a także sądy mają cały wachlarz kar dla kierowców jeżdżących na podwójnym gazie. Utrata prawa jazdy, wysokie kary finansowe, ale i również możliwość pozbawienia wolności. Dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w dobrej jakości alkomat, który pokaże nam dość rzeczywiste wyniki.

Alkomat elektrochemiczny czy półprzewodnikowy?

Alkomaty prywatne można najprościej podzielić z uwagi na sposób działania. Alkomaty półprzewodnikowe są mniej dokładne od alkomatów elektrochemicznych. Półprzewodnikowa zasada działania jest bardzo czuła, a dokładniej sensor alkomatu może w trakcie badania omyłkowo brać pod uwagę inne elementy oprócz alkoholu, np. płyn do płukania ust. Alkomaty elektrochemiczne są dokładniejsze, według specjalistów nawet o 20% od urządzeń półprzewodnikowych. Alkomat elektrochemiczny, a dokładniej sensor na jego wyposażeniu bardzo dokładnie przeprowadzi badanie, wyłapując jedynie molekuły alkoholu.

Warto tutaj dodać, że najbardziej profesjonalne alkomaty posiadają sensory spektrofotometryczne. Do prawidłowych wyników używają podczerwieni, jednakże są dość drogie. To jednak typowe alkomaty dowodowe, których wyniki mogą być brane pod uwagę np. przez sąd.

Jaki alkomat wybrać?

Wybierając dobry alkomat, należy koniecznie zwrócić uwagę na pewne jego elementy konstrukcyjne. Producenci proponują najróżniejsze urządzenia, dlatego dobrze jest, aby alkotester dopasować do swoich potrzeb. Co jest istotne w tej materii?

Tryb pracy, czyli należy sprawdzić, czy mowa choćby o trybie aktywnym. Żeby alkomat pokazał prawidłowy wynik, wymaga się od osoby korzystającej z urządzenia aktywnego działania, tzn. dmuchania w urządzenie. Przy urządzeniach z trybem pracy pasywnym, należy alkomat przybliżyć do ust osoby badanej.

Wielkość czujnika, a zatem im czujnik większy, tym większe prawdopodobieństwo, że urządzenie wskaże dokładny wynik. Każdy alkomat powinien posiadać czytelny zakres błędu. Większy zakres błędu równa się mniej dokładny wynik.

Ilość pomiarów, jakie urządzenie może wykonać bez konieczności jego regulacji. Im większa ilość pomiarów, tym alkomat będzie działał dłużej, nie będzie konieczne częste wymienianie czujnika czy też robienia kalibracji.

Zakres pomiarów w promilach. Każdy alkomat dysponuje określonym zakresem pomiarów. Należy zdecydować, czy urządzenie będzie wskazywało wyniki do np. 3 promili, a może i więcej.

Sensor związany z przepływem powietrza. Badania muszą zostać zrealizowane w sposób dokładny. Do tego potrzeba przez osobę badaną wdmuchania określonej ilości powietrza.

Pamiętać należy również o określonych elementach konstrukcyjnych, czyli wyświetlaczu oraz ustniku. Wyświetlacz będzie wskazywał wyniki, a także pozwoli na uzyskanie dodatkowych wyników, czy możliwości sprawdzania historycznych pomiarów. Ustnik to podstawa przy dobrym alkomacie. Warto mieć kilkanaście ustników, aby nie było problemów przy dużej ilości badań.

Kalibracja alkomatów i ich prawidłowe użytkowanie

Posiadając alkomat, nie można zapominać o ich regularnej kalibracji. Brak wykonania tej czynności sprawi, że urządzenie nie będzie dostarczało rzetelnych wyników. Przyjmuje się, że kalibracja powinna być realizowana co pół roku. Jej koszt, w wyspecjalizowanym serwisie, waha się w przedziale 50-100 zł.

Przeprowadzając badanie alkomatem, należy zaczekać około 30 minut od spożycia alkoholu. Badanie wykonane bezpośrednio po wypiciu drinka czy piwa, nie pokaże prawidłowego wyniku. Dodatkowo zachodzi ryzyko zniszczenia urządzenia. Pamiętać należy również o fakcie, że alkomaty do domowego użytku będą jedynie informowały o stężeniu alkoholu we krwi, lub jego braku. Natomiast wyniki z takiego alkomatu nie mogą być wiążące. Jeżeli nie ma się pewności co do stanu trzeźwości, warto udać się na najbliższy posterunek policji, gdzie zostanie wykonane badanie.

Jaki alkomat kupić?

Wybierając alkomat, warto zwracać uwagę na produkty renomowanych marek. To gwarancja, że wskazania urządzenia będą realne. Alkomat Amii, Alcoblow czy też alkomat Sentech, to tylko pierwsze z brzegu przykłady dobrej jakości urządzeń. Nie warto oszczędzać i szukać najtańszych alkomatów. Tanie alkomaty mogą dość szybko się rozregulować, a także wskazywać błędne wyniki.

Spread the love