Najlepsza spacerówka – ranking wózków spacerowych – jaki wybrać?

Dokonując wyboru spacerówki, należy bardzo starannie sprawdzić wiele elementów. Na rynku można znaleźć najróżniejsze spacerówki dla dzieci, a rodzic powinien być świadomy tego, aby wybrać optymalną opcję.

Jakiego rodzaju spacerówka może okazać się strzałem w dziesiątkę? Jak dokładnie sprawdzić wózek spacerowy, na jakie elementy konstrukcyjne zwracać uwagę? Czy warto sięgać po tanie wózki spacerowe, czy może jednak kierować się czym innym?

Wózek spacerówka – jak dobierać? Rodzaje wózków spacerowych

Można śmiało stwierdzić, że bardzo ważne dla rodziców jest umiejętnie dobranie wózka spacerówki do wieku dziecka. Rozgraniczenie konkretnych modeli, dopasowanych do tego ile miesięcy, lat ma bobas, będzie znacznie ułatwiało sprawę poszukiwania idealnej spacerówki.

Spacerówka od pierwszych dni dziecka. Tego rodzaju wózki spacerowe posiadają przede wszystkim siedzisko dostosowane do noworodków. Dobrze, aby siedzisko można było rozkładać płasko, na czas snu bobasa. Siedzisko powinno również posiadać odpowiedniej jakości zabezpieczenia w postaci systemu szelek. Spacerówki dla dzieci mających kilka dni, tygodni, muszą posiadać odpowiednią przestrzeń. O ile w początkowych tygodniach noworodek będzie czuł się w środku wózka komfortowo, o tyle z czasem, kiedy będzie rósł, zbyt mała przestrzeń stanie się problemem.

Wózki dziecięce spacerowe dla dzieci kilkumiesięcznych. Tego rodzaju wózek spacerowy powinien przede wszystkim gwarantować dziecku komfortowe siedzenie. Dzieci mające 6,7 miesięcy i więcej częściej siedzą w wózku, są ciekawe świata, dlatego spać nie będą. Ważne, aby w takim wózku znajdowały się pięcipunktowe pasy bezpieczeństwa. Dodatkowo za bezpieczeństwo malucha odpowiada odpowiedniej jakości pałąk. Ciekawym pomysłem są również wózki spacerowe z przekładaną rączką, gdyż można szybko i komfortowo obracać wózek, a maluch będzie mógł podróżować zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy.

Spacerówka parasolka. Są to małe konstrukcje, które znakomicie sprawdzają się na krótkich dystansach. Wózek spacerowy parasolka ma nieusztywniane plecy, co powoduje, że nie istnieje możliwość regulacji siedziska. Konstrukcja jest ograniczona, trudno szukać dodatkowych elementów wyposażenia. Trzeba tutaj pamiętać o tym, że jest to wózek przeznaczony dla starszych dzieci, które już potrafią samodzielnie chodzić, a także mają odpowiednią koordynację ruchową.

Spacerówki dziecięce – najważniejsze elementy

Przeglądając najróżniejsze oferty producentów wózków spacerowych, należy koniecznie zwracać uwagę na istotne elementy konstrukcyjne. Co należy dokładnie poznać i skąd wiedzieć, że konkretne rozwiązania gwarantują wysoki komfort użytkowy wózka spacerówki?

Koła. Bardzo ważny element wózków, nie tylko spacerowych. W spacerówkach znajdziemy przede wszystkim koła pompowane, gumowe lub piankowe. Decydując się koła pompowane, należy brać pod uwagę, że są one znacznie cięższe od pozostałych. Jednak pozwalają przemierzać wózkiem spacerówką najbardziej trudne tereny. Kiedy w grę wchodzi używanie wózka spacerowego jedynie na twardym i prostym podłożu, wystarczą koła gumowe lub piankowe. Zwrócić należy również uwagę na fakt, czy w danym wózku spacerowym koła są skrętne.

Pasy. Każda, nie tylko najlepsza spacerówka, powinna posiadać odpowiednie pasy bezpieczeństwa. Najlepiej, kiedy na wyposażeniu znajdują się pięciopunktowe pasy. Oczywiście spacerówki z pasami trzypunktowymi również zagwarantują odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Pałąk. Dodatkowy element zabezpieczenia. Idealnym rozwiązaniem jest kupno wózka ze zdemontowanym pałąkiem. Dzięki temu wózek spacerówka będzie mogła być użytkowana znacznie dłużej.

Amortyzatory. Niezależnie, czy wybierana jest spacerówka dla niemowlaka, czy też dla starszego dziecka, trzeba inwestować w sprzęt z odpowiednimi amortyzatorami. Dobre amortyzatory wpływają na komfort jazdy dziecka, ale również i na komfort rodzica, który prowadzi wózek.

Regulowana i przekładana rączka. Wózek spacerowy z przekładaną rączką jest na pewno ciekawym rozwiązaniem, gdyż pozwala w bardziej komfortowy sposób się prowadzić. Również dzięki temu, można prowadzić dziecko w wózku przodem oraz tyłem do kierunku jazdy.

Stelaż. Dobry wózek spacerowy powinien mieć jak najlżejszy stelaż. Każdy raczej chce mieć lekki wózek spacerowy, dlatego dobrze, kiedy stelaż będzie wykonany z aluminium. Im lżejszy, tym oczywiście łatwiejsze prowadzenie oraz np. wnoszenie po schodach.

Budka wózka. Wybierać wózek głęboko spacerowy, a może sięgnąć po coś niezbyt głębokiego? To zawsze dylemat dla rodziców. Jeżeli mowa o głębokich budkach, z dużą przestrzenią, to oczywiście będą one znakomicie chroniły dziecko przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Siedzisko. Należy zwrócić uwagę na szerokość siedziska, jego funkcje regulacji (składane, pod jakim kątem, możliwość rozłożenia do pozycji leżącej).

Oparcie wózka. Wózek dziecięcy spacerowy może mieć najróżniejsze oparcie. Miękkie lub twarde. Ważne, aby zapewnić dziecku odpowiedni komfort. W przypadku wózków spacerowych z miękkim oparciem może się okazać, że nie mają one opcji składania.

Atesty. Każdy wózek, nie tylko spacerówki, należy sprawdzić pod kątem atestów. Musi posiadać certyfikat, którego oznaczeniem jest literka B wpisana w trójkąt.

Wózki spacerowe dla dzieci wygodne również dla rodziców

Każda spacerówka ma być wygodna nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców. Co się przez to rozumie? Jak sprawdzić, czy dany wózek spacerowy będzie doskonały w użytkowaniu dla rodziców?

Na pewno znaczenie ma waga. Mianowicie im cięższy wózek, tym trudniej go prowadzić, traci się więcej sił. Dodatkowo należy pamiętać, że mieszkając na wyższych piętrach i nie mając możliwości wjazdu windą, będzie trzeba każdego dnia kilka razy wózek wnosić, znosić. Dlatego warto rozważyć dobry wózek spacerowy o odpowiedniej wadze. Innym ważnym elementem wózków spacerowych jest rodzaj składania. W większości przypadków składają się one w sposób prosty i szybki. Dobrze, gdy po złożeniu zajmuje jak najmniej miejsca. To bardzo istotne, kiedy ma się małe mieszkanie lub też często przewozi wózek samochodem. Rodzice muszą zwrócić jeszcze uwagę na maksymalne obciążenie wózka spacerowego. Im wyższe obciążenie, tym wózek spacerowy będzie mógł być dłużej wykorzystywany. Naturalnie, im wyższe maksymalne obciążenie, tym wyższa waga końcowa wózka.

Zalety wózków spacerowych

Wózki spacerowe dla dzieci mają liczne zalety, które sprawiają, że tak wielu rodziców po nie sięga. Na pewno jedną z istotnych zalet spacerówek jest niska waga w stosunku do innego rodzaju wózków. Wózki spacerowe składają się w sposób prosty i szybki, dzięki czemu nie zajmują wiele miejsca. Decydując się na dobre spacerówki, ma się pewność, że będą długo wykorzystywane. Spokojnie do trzeciego roku życia maluchy mogą jeździć spacerówką.

Jaki wózek spacerowy, czyli najlepsze modele, opinie

Szukając dobrych spacerówek, koniecznie trzeba sprawdzać najróżniejsze źródła informacji. Na pewno dobrym pomysłem jest ranking spacerówek, który wskaże jakie modele są najnowocześniejsze i najciekawsze w danym sezonie. Do tego dobrą opcją jest sprawdzanie takich informacji jak testy czy opinie o spacerówkach. Pozwala to na praktyczne przekonanie się, w jaki sposób sprawdza się dana spacerówka w terenie. Kupując spacerówkę, nie można kierować się tylko i wyłącznie niską ceną. Trzeba po prostu dobrać najbardziej bezpieczną, komfortową i funkcjonalną spacerówkę, która zadowoli zarówno dziecko, jak i rodziców.

Spread the love