Jaki najlepszy wykrywacz metalu? Tani detektor – Ranking / Opinie

Prawie każdy w dzieciństwie uwielbiał wyprawiać się do lasu, na pola czy łąki i poszukiwać tam „skarbów”. Oczywiście wszystko w ramach dziecięcych zabaw. Wtedy nikt raczej nie myślał o urządzeniach, które by pomagały w dotarciu do cennych znalezisk. Dziś jest zupełnie inaczej. Nie potrzeba fortuny, aby zaopatrzyć się w dobrej jakości wykrywacz metali.

Wykrywacze metale to urządzenia, które w sposób komfortowy i dokładny potrafią wskazać miejsca przeróżnych „skarbów”, które skrywają się w ziemi. Urządzenia te wykorzystywane są nie tylko przez pasjonatów, ale i służą do celów zarobkowych. Każdy, kto dopiero zaczyna się interesować tematyką detektorów metali, powinien zapoznać się z poniższym tekstem.

Warto poznać odpowiedzi na kilka pytań. Jaki wykrywacz metali będzie odpowiedni? Kiedy szukanie z wykrywaczem metali jest w pełni legalne? Ile kosztuje wykrywacz metali?

Poszukiwania z wykrywaczem metali, a kwestie prawne

Zanim przystąpi się do wyboru najlepszego urządzenia i ruszy w teren, warto poznać najważniejsze kwestie prawne, związane z prawidłowych użytkowaniem wykrywaczy metali. Pamiętajmy, że nieznajomość prawa szkodzi.

Dzięki wykrywaczom metali najczęściej znajduje się drobne przedmioty, takie jak choćby pamiątki militarne, odznaki, medale oraz oczywiście numizmaty. Zgodnie z prawem, wszelkiego rodzaju znaleziska, które są zabytkiem archeologicznym, należy przekazać do odpowiednich instytucji. Z przepisów wynika więc jasno, że to, co w ziemi, należy do państwa, chyba że organy urzędowe postanowią inaczej. Naturalnie, kiedy przeszukujemy np. plażę i znajdziemy obecnie używane monety, to nie musimy tego nigdzie zgłaszać.

Dodatkowo w trakcie poszukiwań można natknąć się na przedmioty niebezpieczne, czyli pamiątki po czasach wojny, działalności wojska. Trafienie na niewybuchy może narazić poszukiwacza na utratę zdrowia, dlatego trzeba być niezwykle ostrożnym. Dodatkowo pamiętajmy, że znalezienie np. broni lub amunicji powinno być natychmiast zgłoszone policji.

Czy można szukać wykrywaczem metali w lesie? Czy poszukiwania można prowadzić w dowolnych miejscach? Zgodnie z prawem, nie ma ziemi niczyjej, każdy kawałeczek pola, lasu do kogoś należy. Dlatego chcąc przeszukiwać z detektorem pole, należy uzyskać zgodę od właściciela. Udając się do lasów, trzeba mieć świadomość, że ustawa wyraźnie zabrania kopania w nich.

Podział wykrywaczy metali

Chcąc dobrze wybrać wykrywacz metali, należy w pierwszej kolejności mieć wiedzę o tym, jakie występują ich rodzaje. Standardowa klasyfikacja wykrywaczy metali opiera się o sposób ich działania. Tym sposobem możemy znaleźć wykrywacz metali impulsowy, dudnieniowy oraz ze zbalansowaną cewką odbiorczą. Czym różnią się te konstrukcje? Jak działa detektor metalu z każdej z grup?

Wykrywacz impulsowy – mowa o urządzeniu z sondą, które zostało wyposażone w jedną cewkę. Zasilanie odbywa się poprzez krótki impuls, który jednak posiada wielką energię. Taki tryb działania sprawia, że wykrywacz metalu wytwarza pole magnetyczne, mające spory zasięg. Należy jednak mieć na uwadze, że w trakcie pracy potrzebują dużej ilości prądu.

Wykrywacz ze zbalansowaną cewką odbiorczą – sprzęt, którego cechą charakterystyczną jest sonda składająca się z obwodu odbiorczego i nadawczego. Cewka zaś jest odpowiedzialna za wytwarzanie zmiennego pola magnetycznego. Pole to wypełnia przestrzeń znajdującą się w zasięgu wykrywacza. Wykrycie metalu powoduje zakłócenia sygnału. To dla wielu specjalistów najlepszy wykrywacz metali.

Wykrywacz dudnieniowy – podstawą urządzenia są dwa generatory. Jeden z generatorów to tzw. wzorzec częstotliwości, drugi jest sprężony z cewką sondy. Kiedy dojdzie do wykrycia metalu, generator sprężony zaczyna zmieniać częstotliwość. Urządzenia dudnieniowe są starą konstrukcją, a ich wadą jest choćby niewielki zasięg.

W jakich trybach pracują wykrywacze metali?

Wyrywacze metali pracują w dwóch trybach, mianowicie statycznym i dynamicznym. Czym się różnią oba tryby pracy?

Tryb statyczny powoduje, że w sytuacji, kiedy sonda jest w pobliżu metalu, zmienia się natężenie dźwięku. Zazwyczaj mowa o dźwięku ciągłym. Brak w zasięgu metalowych przedmiotów powoduje, że urządzenie nie wydaje dźwięków. Tryb statyczny w wykrywaczach metali pozwala na bardzo dokładne lokalizowane, określanie przedmiotów metalowych.

Tryb dynamiczny, podobnie jak statyczny sprawia, że w pobliżu przedmiotów metalowych, urządzenie wydaje zmienne natężenia dźwięku. Jednak w sytuacji, kiedy wykrywacz zostanie zatrzymane, dźwięk milknie. Ogromną zaletą wykrywaczy metali z dynamicznym trybem pracy jest fakt, że nie trzeba korygować ustawień.

Który tryb pracy wykrywacza jest lepszy? Zasadniczo najlepszym rozwiązaniem jest zakup wykrywacza metali, który posiada opcję pracy w obu trybach.

Warto jeszcze wspomnieć o tzw. trybie dyskryminacji. O czym dokładnie mowa?

Tryb dyskryminacji, jak sama nazwa wskazuje, w trakcie pracy wykrywaczem metali będzie pomijał przedmioty, które nie są w zainteresowaniu poszukującego. Dzięki temu nie traci się czasu i sił na to, aby dokładnie sprawdzać, co kryje ziemia, gdy tylko standardowy wykrywacz metali da sygnał.

Profesjonalne wykrywacze metali i ich zasięg

Sprawdzając najróżniejsze wykrywacze metali, koniecznie trzeba zwracać uwagę na parametr pod tytułem zasięg. Ręczny wykrywacz metali jest w tej materii trochę ograniczony, dlatego bardzo istotne będzie, aby mieć świadomość, że zasięg wykrywacza jest ściśle powiązany z wielkością potencjalnego znaleziska. Przyjmuje się, że dla monet zasięg wykrywalności waha się w przedziale 10-25 cm. Przedmioty większe to wykrywalność około 50-70 cm. Duże przedmioty to zasięg wykrywalności nawet do 1,5 m.

Zasilanie i baterie wykrywaczy metali

Wybierając się na poszukiwania „skarbów” z wykrywacze metali, należy pamiętać, że posiadają one określone parametry związane z długością pracy. Dlatego istotne jest, aby dobrać wykrywacz metali, który ma odpowiednie zasilanie i baterię działającą przez określony czas. Baterie do wykrywaczy mają przeróżne pojemności, jednak trzeba pamiętać o jednym. Im większa pojemność baterii, tym jest ona cięższa. Przy długich wyprawach, wielogodzinnym chodzeniu, ciężka bateria może być uciążliwa. Do tego, aby wykrywacz nie rozładował się w najmniej spodziewanym momencie, będzie wybór odpowiedniego testera baterii. Akcesoria do wykrywaczy metali, takie jak tester baterii są tanie, a gwarantują ogromny komfort pracy z urządzeniem do wykrywania metali.

Ceny wykrywaczy metali, czyli ile kosztuje dobry sprzęt i gdzie go kupić?

Obecnie znaleźć można ogromne ilości wykrywaczy metali, których rozstrzał cenowy jest naprawdę ogromny. Tani dobry wykrywacz metalu będzie dobrym rozwiązaniem dla osób początkujących. Nie dla każdego poszukiwania wykrywaczem staną się pasją, dlatego nie ma sensu wydawać kilku tysięcy na nowy sprzęt. Zaawansowani poszukiwacze z użyciem detektorów, spokojnie mogą sięgać po droższe urządzenia, z większą ilością funkcji.

Trzeba jednak pamiętać, aby inwestować w urządzenia renomowanych firm. To gwarancja, że wykrywacz metali będzie działał prawidłowo i co najważniejsze przez długi czas. Wykrywacz metali Garrett, Fisher, Rutus, Matchbox, to tylko kilka z brzegu marek, którym bez obaw można zaufać.

Spread the love