Erwin Rommel

Erwin Rommel to jeden z najbardziej znanych dowódców wojskowych biorących udział w II wojnie światowej. Mimo, iż dowodził wojskami niemieckimi, do dzisiaj uznawany jest za doskonałego stratega. W wyniku swoich działań dorobił się nawet przydomku „Lis pustyni”.

Dowodził oddziałami niemieckim już w trakcie I wojny światowej, odznaczając się niekonwencjonalnymi ale skutecznymi działaniami. W okresie międzywojennym nie należał do NSDAP, mimo tego był zwolennikiem polityki Hitlera. Pierwsze sukcesy w trakcie II wojny światowej odnosił w walce z Francuzami. Jego strategia polegała na skutecznym ataku poprzez wbicie klina w przeciwną armię, czego następstwem były skuteczne ataki tyłów wroga.

Swoją sławę zdobył jak dowódca Afrika Korps. Od 1941 dowodził wojskami w trakcie wojennych potyczek w Afryce. W momencie kiedy został przydzielony do obrony wybrzeży francuskich zdał sobie sprawę, że klęską wojenna nadciąga. Armia niemiecka była zbyt mała co do zjednoczonych sił alianckich oraz armii ZSRR. W roku 1944 popełnił samobójstwo, do którego „przekonał” go Hitler, uważający, iż był jednym z pomysłodawców zamachu na jego osobę w Prusach Wschodnich.