Eksperymentalna haubica 410 m

Japonia przystąpiła do II wojny światowej w 1941 roku., poprzez atak na Pearl Harbor. Jednak swoje agresywne działania na kontynencie azjatyckim prowadziła już od początku lat 30-tych. Okrucieństwo wobec Chińczyków czy Koreańczyków przeszło do historii i do dzisiaj jest źródłem napięć pomiędzy krajami.

Rok 1941 to armia japońska posiadająca około 1,7 miliona żołnierzy. Z uwagi na wyspiarskie położenie Japonii, większość wojsk znajdowała się na podbitych terenach Chin oraz Mandżurii. Japońska armia miała na swoim wyposażeniu między innymi około 2200 czołgów różnej klasy.

Jednak wspominając o armii japońskiej nie można zapominać o żołnierzach. Byli to ludzie niezwykle waleczni, odważni, potrafiący zdobyć się na nieracjonalne działania, byle tylko zadać jak najwięcej strat przeciwnikowi. Dalsze lata II wojny światowej to coraz gorszy stan uzbrojenia armii japońskiej. W wyniku braku do niezbędnych surowców, bez których produkcja broni nie mogła toczyć się swoim rytmem, z każdym miesiącem armia japońska słabła. Do tego dochodziły kurczące się zasoby ludzkie i bardziej zdecydowana postawa wojsk USA oraz przystąpienie do wojny z Japonią ZSRR.

Spread the love