Broń ZSRR

Dla ZSRR nie istniało pojęcie II wojny światowej. W tym kraju mowa o „Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej”, której początek datuje się na 22 czerwca 1941. W tym dniu ZSRR został zaatakowany przez Niemcy. W tym czasie Armia Czerwona liczyła około 5,7 milionów żołnierzy, a w toku prowadzonych działań wojennych zmobilizowano dodatkowo ponad 15 milionów osób.

Armia Czerwona w pierwszych etapach konfliktu ponosiła liczne starty. Wynikało to choćby z braku odpowiednie kadry oficerskiej, w stalinowskim kraju niedawno zakończyły się kolejne czystki, które dotknęły najwyższych stopniem wojskowych. I tak naprawdę karta dla ZSRR odwróciła się dopiero w trakcie bitwy pod Stalingradem.

Jakim uzbrojeniem dysponowała Armia Czerwona? Z uwagi na zmilitaryzowany charakter gospodarki, Związek Radziecki mógł wystawić do walki 24 tysiące czołgów oraz ponad 17 tysięcy samolotów. Do tego rozbudowana marynarka wojenna, gdzie było np. ponad 200 okrętów podwodnych.

Wyżej wspomniane czystki przyczyniły się jednak do tego, że oprócz barku doświadczonych dowódców, armia ZSRR nie posiadała sprawnej, funkcjonalnej struktury, oczywistego dla tamtego czasu podziałów. To powodowało wiele pomyłek, sprzeczne decyzje.

Spread the love