Jaki teleskop astronomiczny dla początkujących? Ranking teleskopów

Możliwość obserwacji gwiazd, planet, mgławic jest niezwykle ciekawym zajęciem. Trzeba jednak pamiętać o tym aby nie zniszczyć sobie odbioru poprzez użycie kiepskiej klasy teleskopów. Klasyczne pytanie będzie brzmiało jaki teleskop wybrać? Oferta producentów, sklepów jest ogromna dzięki czemu można wybierać z wielu możliwości. Najlepsze teleskopy nie muszą wcale kosztować dużo, powinny być raczej dopasowane do indywidualnych potrzeb odbiorców. Warto więc pokusić się o szukanie odpowiedzi na pytania związane z tym jaki teleskop na początek czy też jaki teleskop dla dziecka wybrać. Na co zwrócić uwagę, czym dokładnie się zainteresować.

  1. Sky-Watcher
  2. SK Dobson 10″
  3. zwierciadło: 254mm
  4. ogniskowa: 1250mm
  5. waga: 25kg
  6. Sprawdź aktualną cenę
  1. Celestron
  2. AstroFI 90MM
  3. zwierciadło: 90mm
  4. ogniskowa: 910mm
  5. waga: 7kg
  6. Sprawdź aktualną cenę
  1. OPTICON
  2. ProWatcher 70F900EQ
  3. zwierciadło: 70mm
  4. ogniskowa: 900mm
  5. waga: 7kg
  6. Sprawdź aktualną cenę
  1. Celestron
  2. AstroMaster 130EQ
  3. zwierciadło: 130mm
  4. ogniskowa: 650mm
  5. waga: 11kg
  6. Sprawdź aktualną cenę
  1. Sky-Watcher
  2. Synta BK705AZ2
  3. zwierciadło: 70mm
  4. ogniskowa: 500mm
  5. waga: 2,7kg
  6. Sprawdź aktualną cenę

Jak zbudowany jest teleskop

Teleskop astronomiczny musi mieć określoną budowę. To ona determinuje jego możliwości, jego funkcje. Co dokładnie należy wiedzieć o teleskopach w zakresie ich budowy? Podstawą każdego teleskopu jest obiektyw. To dzięki niemu można cieszyć się udanymi obserwacjami nieba nocą. Niezależnie czy będzie to teleskop dla amatora czy też teleskop profesjonalny dla zawodowca powinien posiadać odpowiedniej klasy obiektyw. Obiektywy są oparte na lustrze lub też soczewkach. Trzeba zawsze sprawdzać średnicę obiektywu, to ona determinuje możliwości obserwacyjne. Większa średnica daje lepsze możliwości obserwacji nieba. Oprócz tego teleskop posiada tubus czyli rurę gdzie montuje się lustro, soczewki. Do tego należy dodać wyciąg okularowy oraz statyw. Statywy mogą być najróżniejsze i często będą determinowały możliwości mobilne sprzętu. Typowy teleskop domowy, do weekendowych obserwacji nieba z tarasu nie musi być mobilny. Natomiast teleskop, który chce się choćby przewozić z miejsca na miejsce winien być lekki, nie powinien stwarzać trudności przy składaniu.

Teleskopy astronomiczne – rodzaje

Spośród teleskopów astronomicznych można wyodrębnić trzy rodzaje. To podstawowy podział z uwagi na konkretne właściwości sprzętu.

Teleskop soczewkowy to sprzęt posiadający na wyposażeniu soczewki. Dzięki takim elementom istnieje możliwość prowadzenia bardzo dokładnej obserwacji nieba nocą. Szukając odpowiedzi na pytanie jaki teleskop do obserwacji planet będzie idealny należy właśnie skierować się w stronę soczewkowych.

Teleskop Newtona inaczej nazywany teleskopem zwierciadlanym. Taki teleskop ma zamontowane lustra, a jego działanie opiera się na odbiciu światła. Można spokojnie postawić tezę, że będzie to profesjonalny teleskop, dla osób wymagających, posiadających naprawdę spore możliwości związane z oglądaniem nieba, planet, najróżniejszych obiektów. Minusem teleskopów Newtona jest ich wielkość. Są to duże urządzenia, praktycznie wykluczające ich mobilność.

Teleskop hybrydowy czyli małe urządzenia, lekkie. Są mobilne, bez problemów można je przemieszczać w poszukiwaniu najlepszych miejsc do prowadzonych obserwacji. Hybrydowy teleskop z uwagi na konstrukcję czyli zastosowanie fuzji korektora z elementami lustrzanymi.

Teleskopy – jak sprawdzać parametry, jak dobierać sprzęt?

Na hasło teleskop jaki wybrać pojawiać się będzie wiele zapytań. Nie licząc grupy pasjonatów, którzy doskonale znają się na sprzęcie, początkujący mogą mieć problemy z prawidłową oceną możliwości i jakości teleskopów. Najlepszy teleskop powinien w pierwszej kolejności odpowiadać potrzebom nabywcy.

Należy dokładnie sprawdzać średnice lustra. To najistotniejszy element, który sprawia, że można podziwiać konkretne obiekty na niebie. Pierwszy teleskop, teleskop do gwiazd dla osób niewymagających będzie mógł posiadać średnicę lustra około 70 mm. Chcąc sięgać wzrokiem dalej, bez problemów podziwiać nie tylko planety ale również mgławice, trzeba inwestować w teleskopy z lustrami powyżej 100 mm. Teleskopy posiadające średnicę luster od 150 mm w górę to sprzęt dla wytrawnych obserwatorów. Teleskopy dla zaawansowanych będą miały lustra w dużą średnicą, zagwarantują możliwość obserwacji najdalszych obiektów. To będą bardzo dokładne i owocne obserwacje nieba nocą.

Warto równocześnie pamiętać o powiększeniu teleskopów. Maksymalne powiększenie teleskopu może być dwa razy większe od średnicy urządzenia. Można spotkać oznaczenia wskazujące, że powiększenie jest znacznie większe. Jednak to tylko i wyłącznie działanie marketingowe. Prawa fizyki są nieubłagane i dla przykładu teleskop o średnicy lustra 70 mm będzie dawał maksymalne powiększenie 140 razy.

Jaki teleskop kupić?

Jaki teleskop dla amatora, który teleskop dla początkującego? Jaki teleskop do obserwacji gwiazd, ile należy wydać pieniędzy aby zdobyć idealne urządzenie i cieszyć się jego możliwościami?

Zaczynając przygodę z obserwacją nieba nie trzeba przepłacać. Wystarczy kilkaset złotych na nowy sprzęt. Dobry teleskop dla początkującego musi być optyczny. Jego najważniejsze elementy to odpowiednia średnica, a także prosta budowa. Konstrukcja nie może być skomplikowana z wielu względów. Po pierwsze początkujący obserwator będzie musiał sam sobie złożyć taki sprzęt. Po drugie mobilność to ważna sprawa. Możliwość łatwego przemieszczania teleskopu celem prowadzenia obserwacji w różnych warunkach, miejscach.

Jaki teleskop do miasta? Jeżeli nie planuje się zabierania teleskopu w inne miejsca, będzie on znajdował się jedynie na tarasie, balkonie, to koniecznością będzie szukanie czegoś o odpowiedniej średnicy. Doskonale sprawdzają się teleskopy mające średnicą od 150 mm wzwyż. Posiada on parametry, które pozwalają prowadzić owocne obserwacje najróżniejszych obiektów, niezależnie od wielkości natężenia sztucznego światła. Dobry teleskop do obserwacji planet, doskonały teleskop do oglądania gwiazd.

Jaki teleskop dla dziecka? Tutaj nie należy szaleć w budżetem. Pierwszy teleskop, stricte luneta dla początkujących powinna posiadać zwykłe parametry, nie być zbyt duża, dawać możliwości mobilności. Trzeba pamiętać o tym, że dziecko niekoniecznie będzie zainteresowane obserwacją nieba. Niedrogi teleskop dla najmłodszych daje możliwość zaszczepienia nowe pasji. Dopiero kiedy rzeczywiście dzieci są zainteresowane regularnym odkrywaniem nieba można pomyśleć o czymś więcej, teleskopie o lepszych parametrach.

Gdzie kupić teleskop? Czym się sugerować?

Jaki teleskop do 500 zł? Czy kupować teleskopy w sklepach czy może coś używanego? Gdzie sprawdzić najlepszej klasy teleskopy w swojej kategorii cenowej?

Na pewno przed zakupem teleskopów warto dokładnie sprawdzić różnego rodzaju informacje przygotowane przez specjalistów. Dobrym pomysłem jest analizowanie wszelkiego typu zestawień typu teleskop ranking, ranking teleskopów 2017. To pozwala zorientować się w pierwszej kolejności w tym, które teleskopy są w danym sezonie najlepsze, które cieszą się powodzeniem klientów. Ale nie tylko ranking teleskopów astronomicznych będzie miał ogromne znaczenie. Warto szukać również informacji kryjących się pod hasłami typu teleskopy opinie czy też zadając pytanie jaki teleskop kupić forum. Znajdziemy w internecie miejsca gdzie spotykają się osoby, które doskonale znają się na teleskopach i swoją wiedzą dzielą się w sposób bezinteresowny.

Spread the love