Najlepsze latarki czołowe – Ranking czołówek

Latarki czołowe mogą mieć najróżniejsze zastosowanie. Cieszą się one coraz większa popularnością w naszym kraju. Różnorodność zastosowania, może być użytkowana zarówno przez amatora biegacza, rowerzystę jak i w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Latarki czołowe mają najróżniejsze funkcje, parametry. Warto mieć wiedzę jakiego rodzaju będzie najlepsza latarka czołowa. Która czołówka do biegania, jaka latarka czołowa wodoszczelna sprawdzi się w trudnych warunkach?

 1. Petzl
 2. Tikkina Black
 3. max moc światła: 150lm
 4. zasięg skuteczny: 55m
 5. waga: 85g
 6. Sprawdź aktualną cenę
 1. Mactronic
 2. nomad
 3. max moc światła: 180lm
 4. wskaźnik baterii
 5. waga: 70g
 6. Sprawdź aktualną cenę

Latarka na czoło – jej konstrukcja

Latarka na głowę czyli inaczej lampka czołowa ma konkretną budowę i dzięki temu można podzielić je na dwa rodzaje. Pierwszy typ czyli latarka czołowa z akumulatorem, który nie jest wbudowany w sprzęt. Drugi typ to latarka na glowe, posiadająca baterię w obudowie. Lampki czołowe posiadające wbudowaną baterią okazują się być lekkim sprzętem, na pewno ich waga jest niższa od tych posiadających specjalny zasobnik baterii. Naturalnie lampki czołówki posiadają odpowiednie mocowanie. Paski do mocowania mogą być najróżniejsze, mniej komfortowe lub wyjątkowo komfortowe. Wszystko zależy od wyboru modelu i przeznaczania konkretnych latarek. Czołówka do biegania będzie posiadała innego rodzaju zapięcie niż ma to miejsce w przypadku latarek dla wędkarzy. Oczywiście jak wspomniano wyżej latarka czołówka zasilana jest bateriami. System zasilania, źródła zasilania latarek czołowych odpowiadają za ich moc użytkową.

Jak pracują czołówki? Źródła ich zasilania

Czołówka latarka zasilana jest bateriami, może również być wyposażona w akumulator. Różnice należy zaznaczyć w systemie montażu baterii. Wbudowane w latarkę czołową lub będące osobnym elementem. Każdy z rodzajów zasilania ma swoje zalety jak i wady. Na pewno latarka czołowa na baterie generuje zwiększone koszty w postaci dokupowania kolejnych baterii. Zaletą takiego rozwiązania jest z kolei możliwość wymiany baterii w każdy warunkach. Latarki czołowe na baterie będą idealnie nadawały się zatem na dłuższe eskapady, do miejsc gdzie nie ma możliwości doładowania akumulatorów. Tym samym widzimy, że latarki czołówki na akumulator będą dobrym pomysłem kiedy to nie wymagają długiego użytkowania lub też istnieje możliwość bezproblemowego ich ładowania. Latarka do biegania, na rower, niezbędna przy pracach domowych będzie tutaj dobrym przykładem.

Określenie mocy działania latarek czołowych

Decydując się na kupno latarki czołowej ogromne znaczenie ma moc jej działania. Oczywiście potrzebując przykładowa latarka czołowa LED, potrzebna do biegania nie musi posiadać ogromnej mocy. Zacząć należy od wartości nazwanej lumenami. To właśnie określenie mocy światła konkretnej latarki. Jak czytać i oceniać ową wartość? Przyjęło się, że przykładowo dobra latarka czołowa niezbędna w trakcie trudniejszych wypraw, chodzenia choćby po górach czy terenach leśnych powinna mieć moc oscylująca w granicach 100 lumenów. Czołówki turystyczne, potrzebne na wypadek niespodziewanego zapadnięcia zmroku w zupełności mogą mieć w granicach 50 lumenów. Dużej mocy nie powinna posiadać latarka czołowa do biegania. Ma oświetlać drogę biegacza, a także powodować, że będzie on widoczny dla innych osób. Przy dokładnym wyborze przydatny może być ranking latarek czołowych, różnego rodzaju test latarek czołowych. Tam dokładnie wskazywane jest jaką moc posiada latarka czołowa i do jakich zadań będzie najlepiej przydatna.

Dodatkowe parametry latarek czołowych

Nie ma znaczenia po jakiego rodzaju latarkę czołową sięgniemy. Czy będzie to czołówka Petzl, czy będzie to latarka czołowa Tiross, a może latarka czołowa Olight. Każdy produkt, nawet mniej znanych firm, powinien posiadać dokładne określenie parametrów, które są przydatne w różnych warunkach pogodowych, mają wpływ na użytkowanie latarek czołowych w zmiennych warunkach atmosferycznych. Mowa tutaj o normie IPX. Najprościej mówiąc lampka czołówka powinna mieć oznaczenie IPX od 0 do 8. Taka skala mówi o wodoszczelności urządzenia. Dobra czołówka posiadająca IPX 8 będzie odpowiednia do najtrudniejszych warunków pogodowych. Czołówki z IPX 0 niestety nie dają szerokiego pola popisu. Trzeba więc dopasować do swoich potrzeb parametr IPX i wybrać właściwie dobra latarkę czołową.

Innego rodzaju parametrem niezwykle istotnym jest praca latarki czołowej na baterii lub załadowanym akumulatorze. Ponownie nie ma znaczenia czy to latarka czołowa Petzl, latarka czołowa Marctronic czy jakakolwiek inna. Trzeba koniecznie zwrócić uwagę na wskazania producenta i to ile czasu pracy gwarantowane jest na jednej baterii, jednym ładowaniu. O ile do prostych zadań, prac domowych czy też biegania nie będzie potrzebna latarka czołowa z dużym zapasem czasu pracy baterii. O tyle wybierając się w podróż, decydując się na wykorzystywanie czołówek w trakcie wypraw warto postawić na latarki z długim czasem pracy.

Co dodatkowo pozwoli wybrać najlepsze latarki czołowe?

Latarka czołowa do 100 zł, a może coś znacznie droższego? Warto zdać sobie sprawę z faktu, że latarki czołowe muszą być przede wszystkim użyteczne. Taka latarka ma gwarantować wysoki poziom funkcjonalności, dedykowany do konkretnych działań. Lampa czołowa do biegania będzie odznaczała innymi właściwościami niż turystyczna latarka czołowa czy też latarka wojskowa. Dlatego niekoniecznie należy kierować się kosztem zakupu. Lepiej przygotować się na sprawdzanie  dokładnych parametrów. Pomocne odpowiedzi na pytania typu jaka latarka czołowa mogą być różnego rodzaju zestawienia przygotowywane przez specjalistów, osoby znające doskonale temat. Latarka czołowa ranking to gwarancja multum ciekawych informacji, wniosków. Nie tylko jednak ranking latarek czołowych będzie pomocny. Warto zaglądać do testów robionych przez prawdziwych pasjonatów. Najlepsze czołówki, najlepsze informacje o konkretnych modelach znajdziemy na forach internetowych gdzie ludzie wymieniają się opiniami.

Posiadając tak rozległą wiedzę. Analizując dokładnie różnego rodzaju informacje związane z latarkami czołowymi można bez większych problemów wybrać odpowiedni model dla siebie, być zadowolonym z zakupu.

Spread the love