Najlepsze noże składane i survivalowe – Ranking TOP

Wybór idealnego noża może być problematyczny. Obecnie w sklepach z militariami można znaleźć najróżniejsze noże, o najróżniejszym przeznaczeniu. Noże myśliwskie, noże survivalowe czy też noże taktyczne, to tylko część z bogatej oferty przygotowanej przez producentów noży. Jak więc optymalnie dopasować nóż do własnych potrzeb? Jakie elementy należy sprawdzić? Ile zapłacić za dobry nóż?

Jakiego rodzaju noże znajdziemy w sklepach z militariami

Sprawdzając oferty sklepów z militariami, możemy natknąć się na różnorodne noże, mające swoje określone przeznaczenie. Owszem, istnieje kategoria noży uniwersalnych, jednak skupmy się tutaj na dedykowanych nożach, przeznaczonych do konkretnych zadań.

Zacznijmy jednak od standardowych noży składanych. Jaki nóż składany będzie najlepszym wyborem? Co oznacza hasło dobry nóż składany? Należy mieć na uwadze, że noże składane to konstrukcje dość zgrabne, niezajmujące wiele miejsca. Znacznie różnią się od noży z głownią, gdyż do ich noszenia nie potrzeba nawet małej kabury. Noże składane z blokadą gwarantują bezpieczeństwo, gdyż po złożeniu nie ma możliwości, że się mogą otworzyć, np. podczas przenoszenia w kieszeni. Nóż składany sprawdzić się może prawie w każdej sytuacji (oczywiście w zależności od wybranego modelu).

Jaki powinien być najlepszy nóż survivalowy? Noże survivalowe mogą być najróżniejsze, dlatego najważniejsze, aby dopasować go do warunków, w jakich będzie się przebywać. W konkretnych miejscach mogą zdarzyć się określone sytuacje, dlatego przewidywanie jest tutaj bardzo istotne. Bo może się okazać, że źle dobrany nóż survivalowy w określonych warunkach będzie bezużyteczny. Rozmiar noża i jego waga ma ogromne znaczenie. Ruszając na wyprawę survivalową, szuka się opcji, by maksymalnie ograniczyć swój bagaż. Dlatego trzeba pamiętać, że ciężkie i duże noże niekoniecznie sprawdzą się w ramach survivalu. Dobry nóż survivalowy oznacza długą żywotność. Dlatego istotny jest materiał, z którego wykonano ostrze. Wybór pomiędzy ostrzem ze stali węglowej lub ze stali nierdzewnej. W trudnych warunkach lepszą opcją jest ostrze ze stali węglowej.

Kolejny rodzaj noży to tzw. taktyczne. Dobry nóż taktyczny musi być wytrzymały, a przede wszystkim wielozadaniowy. Nie ma możliwości, aby dobrać sobie nóż taktyczny do jednego, konkretnego celu. Są to zazwyczaj proste konstrukcje, które cechuje solidność i wytrzymałość. Najlepsze noże taktyczne muszą dobrze trzymać się w dłoni, być ostre i gwarantować możliwość wykorzystania w przeróżnych sytuacjach. Nie należy zapominać również o tym, aby nie zajmował zbyt wiele miejsca i nie był zbyt ciężki.

Nóż myśliwski, czyli jak nazwa wskazuje, wykorzystywane przez myśliwych. Noże tego rodzaju wykorzystywane są do oprawiania oraz patroszenia zwierzyny, dlatego powinien mieć odpowiedniej jakości ostrze. Nie może ono zbyt szybko się stępić. Równocześnie dobry nóż myśliwski powinien być przydatny przy wykonywaniu innych czynności, takich jak ścinanie gałęzi czy też przygotowanie posiłku w trakcie wyprawy np. na polowanie.

Jak wybierać najlepsze noże?

Na co zwracać uwagę, kiedy chce się idealnie dopasować nóż do swoich potrzeb? Co powinny posiadać najlepsze noże składane? Bardzo ważna jest jego rękojeść. Powinna leżeć dobrze w dłoni, dawać wysoki komfort użytkowy. Trzeba również pamiętać, że im krótsza rękojeść, tym niższy komfort użytkowy. Rękojeść może być prosta lub wygięta. Nóż składany z prostą rękojeścią znakomicie sprawdza się przy najróżniejszych pracach, gdyż dobrze leży w dłoni. Noże składane z wygiętą rękojeścią pozwalają chwytać je w jednej pozycji, jednak ich zaletą jest możliwość niezwykle efektywnych cięć. Materiał wykonania rękojeści wpływa na ciężar noża, a także jego żywotność. Wybierając te wykonane z aluminium, ma się pewność, że sprzęt będzie lekki, ale również żywotny. Decydując się na rękojeść z drewna, można oczekiwać efektownego wykonania. Jednak materiał ten nie jest zbyt wytrzymały, przez co nóż nie sprawdzi się w trudnych warunkach terenowych. Innego typu materiały to carbon fiber (wytrzymały), tytan (wytrzymały i lekki) lub skóra (słaby poziom wytrzymałości).

Jak wybrać najlepszy nóż taktyczny? Koniecznie trzeba przewidzieć, do czego i jak często będzie używany. Na pewno częste użytkowanie noża taktycznego powoduje, że powinien mieć stałe ostrze, gdyż to gwarancja dłuższej wytrzymałości.

Jaki nóż myśliwski będzie najlepszym wyborem? Trzeba mieć baczenie na różnice pomiędzy nożami składanymi a nożami z głownią stałą. Nóż składany pozwala zaoszczędzić miejsce, ale jego wadą jest wytrzymałość i łatwość zabrudzenia. Nóż z głownią stałą będzie wygodniejszy w użyciu i mimo że zajmuje więcej miejsca, może być cięższy, to przyda się w wielu sytuacjach.

Gdzie kupić najlepsze noże?

Decydując się na zakup noży, niezależnie od przeznaczenia, należy brać pod uwagę jakość wykonania, a nie tylko i wyłącznie cenę. Jak wiadomo noże składane, wojskowe, myśliwskie czy survivalowe powinny posłużyć przez długi czas. Dlatego niekoniecznie chińskie noże składane będą dobrym wyborem, chyba że ma się pełną informację odnośnie ich parametrów. Najlepiej sięgać po typowe markowe noże składane, cieszące się od lat powodzeniem wśród kupujących. Żeby lepiej poznać zastosowanie, właściwości, jakość konkretnych noży, warto odwiedzać najróżniejsze miejsca w internecie. Ranking noży, testy czy opinie pozwalają znakomicie zorientować się w sytuacji najlepszych produktów dostępnych obecnie na rynku.

Spread the love