Najlepsze książki historyczne i wojenne. 5. top tytułów, po które musisz sięgnąć

Książki historyczne i wojenne przenoszą nas w świat pełny opisów i przeżyć bohaterów, w których prawdziwość czasem aż trudno uwierzyć. Wszyscy wielbiciele tego gatunku prześcigają się w promowaniu pozycji, które najwierniej oddają realia dawnych lat, czasem jednak wybór jest naprawdę trudny i wymagający. Gama jest niezwykle szeroka, a rynek bogaty w kultowe tytuły, których nikt pod żadnym pozorem nie powinien ominąć. Przedstawiamy ranking, w którym umieszczone zostały najlepsze książki historyczne i wojenne, po które sięgnąć powinien każdy.

  • Miejsce 5.: Radosław Patlewicz – “Wielka Księga Zdrajców Polski”
  • Miejsce 4.: Blaine Taylor – “Inżynierowie Hitlera. Todt, Speer i inni”
  • Miejsce 3.: Anna Herbich – “Dziewczyny z Wołynia”
  • Miejsce 2.: “Wielki Atlas Historii Polski”
  • Miejsce 1.: Janusz Skowroński – “Szpital leśny AK “665”” 

Każdy z tych tytułów gwarantuje niesamowite przeżycia i niepowtarzalny klimat, w które przenoszą nas wybitni autorzy. Wszystkie książki są unikatowe i mają w sobie coś niepowtarzalnego – w tym zestawieniu wszyscy pasjonaci znajdą coś dla siebie, a każdą z publikacji nabyć można bez problemu w jednym miejscu.

Miejsce 5.: Radosław Patlewicz – “Wielka Księga Zdrajców Polski”

Z pewnością wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, ilu zdrajców zapisało się w naszej historii wielkimi literami. “Wielka Księga Zdrajców Polski” odkrywa niechlubne szczegóły, które w wielu przypadkach zaważyły na dziejach naszego kraju. Na stronach wymienione są zarówno wpływowe postaci sprzed setek lat, jak i nazwiska znane ze współczesnej historii. Jesteś ciekawy, w jaki sposób Zygmunt I Stary przyczynił się do rozbiorów? A może chcesz dowiedzieć się, dlaczego tragicznie zmarły Paweł Adamowicz nazywał polski patriotyzm “faszyzmem”? Jeśli Twoja odpowiedź jest twierdząca, tytuł ten koniecznie musi trafić w Twoje ręce.

Miejsce 4.: Blaine Taylor – “Inżynierowie Hitlera. Todt, Speer i inni”

Wojna to nie tylko decyzje dowódców oraz zmagania na polu walki. To również produkcja sprzętu na ogromną skalę, nad którego wytwarzaniem czuwali światowej sławy inżynierowie. Rozwój technologiczny w okresie II wojny światowej był zaskakujący i ciężko uwierzyć, że w tak ogromnej mierze ukrywano go przed wiedzą zwykłych ludzi. “Inżynierowie Hitlera. Todt, Speer i inni” przedstawia wojnę z perspektywy rywalizacji o najszybszy rozwój sprzętu oraz technologii, która była niemniej emocjonująca i ryzykowna, co walka na śmierć i życie na wielu frontach rozsianych po całym globie. Czas dowiedzieć się więcej o postaciach, które odkrywały w tych strasznych wydarzeniach równie ważną rolę, co najwięksi dowódcy odpowiadający za śmierć tysięcy żołnierzy.

Miejsce 3.: Anna Herbich – “Dziewczyny z Wołynia”

Największe tytuły poszczycić się mogą tym, że przenoszą czytelników w zupełnie inni, nieznany świat. Przedstawiany on jest z wyjątkowej, często strasznej perspektywy, pozwala jednak dokładnie poznać tajemnicze i mroczne realia, z którymi mierzyć się na co dzień musieli bohaterowie. “Dziewczyny z Wołynia” przedstawia historię kobiet, które w czasie strasznych zdarzeń na Wołyniu były jeszcze dziećmi, lecz to nie uchroniło ich przed przeżyciem koszmaru.

Na ich oczach rozegrał się niewyobrażalny pogrom, a życie stracili ich rodzice, dziadkowie oraz wszyscy bliscy. Słyszały krzyki rozpaczy, rozdzierające powietrze strzały oraz błagania bezbronnych ofiar. Teraz, po latach, zdecydowały opowiedzieć się o tych strasznych wydarzeniach, które odcisnęły piętno na ich życiu. Przedstawiają niewyobrażalny koszmar widziany oczami dzieci, których śmierć cudem nie dopadła.

Miejsce 2.: “Wielki Atlas Historii Polski”

Tytuł ten musiał znaleźć się na tej liście, najnowsze wydanie “Wielkiego Atlasu Historii Polski” powstało bowiem specjalnie z okazji 100-lecia niepodległości naszego kraju, co bez wątpienia powinno być szczególną datą wyrytą w świadomości wszystkich Polaków.

Na stronicach tej wyjątkowej publikacji zapoznać się możemy z całą imponującą historią Polski, zaczynając od pojawienia się człowieka na tych terenach, aż do historii współczesnej, która na bieżąco kształtuje każdego z nas oraz świat nas otaczający. Wydanie to zapewnia nam jednak nie tylko surowe informacje, ale również wiele unikatowych map, rycin, obrazów, a nawet plakatów propagandowych. Co więcej, wydanie okazjonalne dba także o kwestie estetyczne – elegancja oprawa, duży format oraz patriotyczna symbolika na półce domowej biblioteczki prezentuje się naprawdę imponująco.

Miejsce 1.: Janusz Skowroński – “Szpital leśny AK “665””

Wisienką na torcie tego zestawienia jest “Szpital leśny AK “665””, który z pewnością nie jest przeciętną książką o partyzantach Armii Krajowej. Jest to opowieść o ludziach, którzy w Puszczy Solskiej stworzyli szpital leśny będący absolutnym fenomenem w okupowanej Polsce. Autor, zaczynając od przedstawienia bohaterów, powoli zagłębia się w ich historii, przybliżając nam nie tylko fakty, ale oddając również atmosferę konspiracji, zarysy charakterów tych niezwykłych postaci oraz ich dalsze, fascynujące losy.

Każdy z tych tytułów z pewnością przypadnie do gustu pasjonatom czasów wojennych oraz historii, lecz to oczywiście nie wszystkie pozycje warte uwagi, dostępne na rynku. Bogaty wybór ciekawych tytułów znajdziemy na Allegro. Z pewnością każdy ma szansę zdobyć tam coś, co przeniesie go w inny, fascynujący i intrygujący świat.

Spread the love