Moździerz 150 mm Type 97

Broń japońska to nie tylko artyleria, moździerze, różnego rodzaju karabiny czy choćby wiatrakowce, używane do celów zwiadowczych. Jako broń wykorzystywano ludzi, no może w przenośni, ale faktem jest, że żaden inny kraj nie decydował się na tak krwawe rozwiązania. Wśród tego typu „niekonwencjonalnej broni” należy wymienić „żywe torpedy” oraz „kamikaze”.

Kamikaze to określenie, które na stale zapisało się w słowniku. Żołnierze tak określani byli odpowiedzialni za ataki na jednostki nieprzyjaciela za pomocą samolotów. Inaczej określano je jako ataki samobójcze. Samoloty z pilotami, które wykonały swoją tradycyjną „robotę” uderzały na jednostki nieprzyjaciela. Amerykanie ponosili w ten sposób wiele strat. Samobójcze ataki na statki wojenne czy bazy wojskowe były na porządku dziennym. Cel był jeden, jak największe straty wśród oddziałów nieprzyjaciela. Wspomina się również o tym, że piloci którzy brali udział w takich atakach samobójczych byli w większości przypadków pod wpływem środków odurzających, tak aby w nie mieli żadnych wahań w związku z wykonywaniem swoich misji samobójczych.

Dziś określenie kamikaze przypisuje się ludzi balansujących na granicy, robiących kompletnie zwariowane i niebezpieczne rzeczy

Spread the love