Jaką dobrą lornetkę wybrać? Ranking, opinie, ceny

Lornetka Celestron SkyMaster 25×70

Lornetka Celestron Skymaster to gwarancja przyzwoitości, to gwarancja uzyskania tego wszystkiego co poszukują osoby zaczynające choćby obserwację przyrodnicze. I ta lornetka jest idealna do obserwacji przyrody jak i również nocami nieba. Cały sprzęt profesjonalnie zaprojektowany, wykonany z doskonałych materiałów, duże pryzmaty. Lornetka Celestron Skymaster gwarantuje okulary szerokokątne, do tego przygotowanie powłok antyodblaskowych i mamy naprawdę doskonały sprzęt w przystępnych cenach, dla młodych i starszych


Lornetka Bushnell Falcon 10×50

Firma Bushnell to jakość sama w sobie i dlatego wśród oferowanych lornetek proponuje coś dobrego w rozsądnej cenie. Czym cechuje się lornetka Bushnell Falcon 10×50, dlaczego naprawdę warto zainteresować się tym sprzętem bliżej? Zacznijmy od tego, że mamy tutaj do czynienia z naprawdę solidnym wykonaniem, każdy element w tej lornetce gwarantuje komfortowe użytkowanie lornetki. Trzeba również zwrócić uwagę, że to lornetka ta jest nie tylko dobrym rozwiązaniem na krajoznawcze wycieczki ale sprawdzi się znakomicie w trakcie nocnych obserwacji nieba.


Lornetka Delta Optical Voyager II

Lornetka Delta Optical Voyager II to sprzęt doskonałej jakości. Trzeba wiedzieć, że to urządzenie doskonale nadaje się do regularnego obserwowania przyrody, to urządzenie które daje naprawdę znakomite wrażenia w trakcie obserwacji krajobrazu. Poprzez przybliżenie x10 ma się pewność, że wszystko będzie widać jak należy. Trzeba równocześnie zwrócić uwagę na takie fakty jak choćby komfort użytkowania lornetki, wygodny chwyt, wygoda użytkowania przez dłuższy czas. Dobra lornetka, szczególnie dla młodych użytkowników czy też osób zaczynających przygodę z obserwacją różnych obiektów przyrodniczych.


Lornetka Delta Optical Sailor 7×50 C1

Lornetka znakomita na wodę, jak sama nazwa wskazuje. Jeżeli ktokolwiek poszukuje specjalistycznego sprzętu na żeglowanie, to będzie zadowolony z tego co oferuje lornetka Delta Optical Sailor. Z uwagi na swoje przeznaczenie jest wodoszczelna i co ważniejsze, po wpadnięciu do wody nie pójdzie na dno, zatem ryzyko zatopienia tej lornetki zredukowano do minimum. Jeżeli zatem ktokolwiek szuka odpowiedniej lornetki na morskie podróże, nie tylko żeglowanie ale również choćby na kajaki, to koniecznie powinien zdecydować się na produkt Delta.


Lornetka Bushnell H2O 10×25 Roof

Lornetka Bushnell H2O to połączenie znakomitej jakości w przystępnej cenie. Trzeba tutaj zwrócić uwagę na dość skromne rozmiary latarki co czyni ją komfortową w użytkowaniu, jej noszeniu. Sprzęt ten gwarantuje znakomitą obserwację i to przez dłuższy czas. Firma Bushnell słynie z wysokiej jakości, w tym modelu przygotowano między innymi doskonały mechanizm regulacji ostrości w postaci pokrętła centralnego. Trzeba również pamiętać o tym, że ta lornetka jest zabezpieczona przed parowaniem, nie ma możliwości że ucierpi optyka wpływając na kiepski oglądanie przyrody


Świat lornetek

Jednym z gadżetów, jedną z zabawek dla dorastających trzy, dwie dekady temu były lornetki. Ale oczywiście większość pamięta tylko plastikowy wyrób przez który można było podglądać co najwyżej drugi koniec pokoju. Obserwacje choćby przyrody, spoglądanie nocą w niebo, taka plastikowa lornetka nie dawała rady. Kto jednak wsiąkł w temat, dla kogo lornetka i jej różne możliwości stały się elementem życia, pasją ten oczywiście mógł się poczuć zawiedziony. Potrzeba było wielu lat by i na polskim rynku oferta lornetek była naprawdę okazała, by można było wybierać profesjonalny sprzęt, sięgać po lornetki Nikon, lornetki Delta, lornetki Bushnell czy też poszukiwać czegoś bardziej zaawansowanego, będącego produkowanego tylko na potrzeby armii czy służb mundurowych. Jak zatem prezentuje się świat lornetek Anno Domini 2017, co oferują producenci, jakie sprzęty można znajdować na półkach sklepowych, co zrobić gdy pojawi się pytanie „lornetka jaką wybrać”?

Do czego przydają się lornetki? Jaka lornetka dla amatora, jaka dla profesjonalisty?

Zanim przejdzie się do odpowiednich informacji, parametrów konkretnych lornetek należy zapoznać się z ich przeznaczeniem. Oczywiście lornetka uniwersalna dla „niedzielnego oglądacza” może być dobrym wyborem, jednak oferta producentów jest tak ogromna, elastyczna, że nie ma problemów z dopasowaniem lornetki pod konkretne potrzeby.

Lornetka myśliwska czyli coś dla osób udających się na łono przyrody, niekoniecznie celem polowania. Lornetka dla myśliwego powinna posiadać przede wszystkim dobre przybliżenie, układ pryzmatów czy też szerokość pola widzenia. Co ważne dla myśliwych dobra będzie zarówno lornetka uniwersalna, dzienna oraz na noc. Z czego to wynika? Prawdziwy myśliwy raczej nie zatrzyma się na zakupie jednej lornetki gdyż polowania, obserwacje prowadzone są o różnych porach, w różnych warunkach atmosferycznych. Dobre są tutaj lornetki Steiner, lornetki Celestron czy też lornetka Swarovski. One powinny zadowolić nawet najbardziej wymagających myśliwych.

Lornetka astronomiczna czyli sprzęt dla kochających oglądać gwieździste niebo. Jakie elementy są tutaj istotne, na co zwrócić uwagę przy selekcji produktów, jaka lornetka do astronomii będzie najlepszym wyborem? Na pewno średnica obiektywu ma znaczenie i minimalna jej wartość to około 80 mm. Wtedy ma się pewność powiększenia nawet x12 co daje znakomite możliwości obserwacji nieba nocą. To właśnie decyduje o tym jak lornetka do obserwacji gwiazd zostanie wybrana ale nie wolno zapominać o jej pozostałych właściwościach takich jak np. wygoda użytkowania oraz dokupieniu choćby statywu.

Wśród znawców tematu przeważa opinia, że lornetki Fujinon czy Bresser to najlepszy wybór. Firmy te są wiodące jeżeli mowa o lornetkach astronomicznych.

Lornetka teatralna czy inaczej lornetka operowa. Coś dla melomanów którzy nie mają szczęścia i zawsze kupują bilety w ostatnich rzędach czy na dalszych balkonach. Przybliżenie w takiej lornetce nie musi być ogromne, istotne jest aby urządzenie nie było zbyt wielkie, by można było spokojnie, bez obaw schować do torebki czy kieszeni.

Lornetka morska czyli pełna wodoodporność, brak możliwości zaparowania. Jak wiadomo woda, wilgoć to największy wróg dla lornetek i nie można sobie pozwolić na wybór byle jakiej, kiedy wybieramy się na wodę, choćby na żeglowanie. Oferują nie tylko znakomitą jakość obserwacji, muszą być przydatne nie tylko w trakcie przepięknej pogody ale sprawdzić się w trakcie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dobre lornetki morskie są droższe od uniwersalnych, tradycyjnych ale to normalne. Wśród licznych produktów na pewno na uwagę zasługują morskie lornetki Steiner czy też lornetka Zeiss.

Lornetka do obserwacji ptaków czyli parametry zbliżone do tych jakie posiadają lornetki dla myśliwych. Oprócz odpowiedniej średnicy, przybliżenia dobrze aby była wygodna, komfortowo leżała w dłoni i pozwoliła przez dłuższy czas prowadzić obserwację. Lornetki Olympus na pewno będą tutaj dobrym wyborem, chociaż zawsze można poszukać czegoś innego.

Lornetka dla dzieci czyli co kupić na początek przygody obserwacyjnej? Czym pozytywnie zaskoczyć naszych maluchów? Jaka lornetka dla dziecka będzie odpowiednia? Istotnym jest waga urządzenia. Lornetki dla dzieci muszą być lekkie oraz oczywiście nie może być zbyt wielka. Do tego liczy się również by pole widzenia było jak najszersze, tym sposobem sprzęt będzie posiadał dość skromne powiększenie. Można tutaj sprawdzać lornetki Kandar czy Delta.

Lornetka – jakie parametry, cechy, technologie?

Mowa była o różnym przeznaczeniu lornetek, to teraz czas przybliżyć technologię tego sprzętu. Co proponują producenci, jakie parametry lornetek są kluczowe, co oznaczają.

Lornetka 10×50, lornetka 10×25, co to za oznaczenia? 10X to nic innego jak oznaczenie powiększenia, jego maksymalna wartość. 50 czy 25 to po prostu średnica obiektywów liczona w mm. Trzeba wiedzieć, że im większa jest średnica tym obserwowany obraz będzie jaśniejszy. Ważnym jest również sprawdzanie parametru pola widzenia. Decydując się na lornetki z dużym powiększeniem ogranicza się automatycznie pole widzenia i na odwrót. Ważne jednak aby ten parametr był sensowny, szczególnie kiedy kupuje się lornetki do obserwacji przyrody, myśliwskie.

Producenci oprócz standardowych parametrów, bez których żadna lornetka przecież by nie działała, oferują rozmaite technologie.

Lornetka noktowizyjna czyli inaczej lornetka z noktowizorem to sprzęt niezbędny w trakcie nocnych obserwacji terenu. Doskonała dla myśliwych wypatrujących zwierzyny w trakcie nocnych polowań. W tej kategorii znajduje się również lornetka na podczerwień, jest to obecnie standard w produkcji takich urządzeń. Każdy kto zastanawia się nad tym jaka lornetka na noc powinien bliżej przeglądać właśnie te z noktowizorem.

Lornetka termowizyjna pozwala „wyłapywać” pasmo energii cieplnej, która jest przetwarzana na obraz dostrzegalny przez ludzkie oko. Czyli jest to typowa lornetka nocna.

Lornetka z dalmierzem laserowym czyli wyższy poziom technologiczny. Oprócz znakomitej optyki lornetki takie posiadają funkcję pomiaru odległości.

Lornetka cyfrowa czyli sprzęt który oprócz prowadzonych obserwacji pozwala również na nagrywanie filmów.

Gdzie kupić dobre lornetki?

Czy cena lornetki ma znaczenie? Czy należy oszczędzać na zakupach? To zależy od wielu czynników. Od tego czy ktoś kupuje po raz pierwszy lornetkę, do czego będzie mu potrzebna. Dobra lornetka powinna oczywiście spełniać oczekiwania właściciela czyli myśliwy będzie celował w inny sprzęt niż pasjonat obserwujący niebo nocą. Tanie lornetki mogą być dobre, szczególnie kiedy chcemy sprawić frajdę naszemu dziecku. Mała, zgrabna lornetka na dobry początek nie musi kosztować wiele. Przed zakupem jednak konkretnych modeli warto regularnie sprawdzać jak wygląda rynek sprzętu, szukać informacji pod takimi hasłami jak lornetka ranking, lornetki ceny gdyż zakup zawsze powinien być przemyślany, poparty opiniami specjalistów.

Spread the love