Najlepsza wyciskarka wolnoobrotowa – jaką wybrać? Ranking / Opinie

Po co sięgać po nie do końca wartościowe soki w sklepie, kiedy codziennie można samodzielnie przygotować dla siebie w pełni wartościowy, pyszny, odżywczy sok z owoców lub warzyw? Wystarczy tylko zaopatrzyć się w dobrej jakości wyciskarki wolnoobrotowe lub sokowirówkę.

Skąd jednak wiedzieć jaka wyciskarka wolnoobrotowa będzie najlepszym wyborem? Jak sprawdzić, czy dana sokowirówka wolnoobrotowa pozwoli na przygotowanie w pełni pożywnych soków?

Sokowirówka, wyciskarka do soków wolnoobrotowa – rodzaje i właściwości urządzeń

Na samym początku należy poznać zasadnicze różnice, jakie występują pomiędzy urządzeniami takimi jak wyciskarki, a sokowirówki. Jest to bardzo ważne, gdyż występują różnice w budowie, cenie, a także np. komforcie przygotowania soków.

Sokowirówka – urządzenie, które jest prostą konstrukcją, a co za tym idzie, nie kosztuje zbyt wiele. Podstawą sokowirówki jest wirujące sito, wyposażone w ścianki z mikrootworami. Na dnie urządzenia zamontowane są ostrza. Praca sokowirówki opiera się na obracaniu sita z dużą prędkością, co wpływa na włożony surowiec. Dzięki temu dochodzi do wyciskania miąższu owoców lub warzyw, uzyskując sok, który zostaje odprowadzony poprzez otwór spustowy do pojemnika.

Wolnoobrotowa wyciskarka do soków – urządzenie, które jak sama nazwa wskazuje, pracuje na wolnych obrotach. Podstawą wyciskarek do soków jest wałek ślimakowy, który skutecznie miażdży i doprowadza do wyciskania soków z surowców. Prędkość obrotów wałka jest nawet dziesięciokrotnie mniejsza niż w przypadku sokowirówek. Tego typu technologia wyciskania soku sprawia, że nie traci się witamin, składników odżywczych zawartych w owocu. Dodatkowo nie dochodzi do procesu napowietrzania, dzięki czemu sok ma dłuższy termin do spożycia, dochodzący do 24 godzin.

Wolnoobrotowa wyciskarka to urządzenie, które może być jednoślimakowe lub dwuślimakowe. Dodatkowo wśród wyciskarek wolnoobrotowych jednoślimakowych rozróżnia się poziome i pionowe. Czym się zasadniczo różnią owe urządzenia?

Wolnoobrotowe wyciskarki do soków jednoślimakowe poziome są pozbawione ostrzy. Sok uzyskuje się za pomocą pracy wałka ślimakowego. Pracując na wolnych obrotach, urządzenie nie wytwarza ciepła, tym samym gwarantując zachowanie składników odżywczych, które są w owocach czy warzywach.

Wyciskarka wolnoobrotowa do soków jednoślimakowa pionowa różni się konstrukcyjnie tym, że wałek ślimakowy jest ustawiony pionowo. Co daje tego typu usytuowanie wałka? Na pewno łatwiej wrzuca się do urządzenia składniki potrzebne do przygotowania soku. Tego typu wyciskarka wolnoobrotowa zajmuje również mniej miejsca. Co godne podkreślenia, soki z wyciskarki wolnoobrotowej pionowej przygotowuje się szybciej, niż ma to miejsce w poziomych wyciskarkach.

Wyciskarka wolnoobrotowa dwuślimakowa, czyli jak sama nazwa wskazuje, mowa tutaj o urządzeniach, które zostały wyposażone w dwa wałki ślimakowe. Wałki te zostały zamontowane równolegle do siebie, co powoduje, że w trakcie pracy po prostu się zazębiają. Przygotowany sok, bez drobin miąższu i resztek włókien trafi do zbiornika, natomiast wszystkie resztki są usuwane do osobnego naczynia. Soki z wyciskarki wolnoobrotowej dwuślimakowej są niezwykle klarowne. Ogromnym plusem tych urządzeń jest fakt, że to najbardziej efektywne wyciskarki wolnoobrotowe.

Jak wybrać wyciskarkę wolnoobrotową, sokowirówkę? Najważniejsze parametry urządzeń

Przed zakupem odpowiedniego urządzenia, dzięki któremu będzie można przygotować pożywne soki z owoców i warzyw, koniecznie należy poznać najważniejsze ich elementy i parametry. Wpływają one zasadniczo na przygotowanie soków, ale i również na inne istotne kwestie. Często poznanie owych elementów pozwala znaleźć odpowiedź na pytanie, które urządzenie jest lepsze? Sokowirówka czy wyciskarka wolnoobrotowa?

Sokowirówka – należy dokładnie sprawdzić, jakie posiada sitko. Czy zostało one zrobione z plastiku, czy stali nierdzewnej? Plastikowe sitka stosowane są zazwyczaj w tanich sokowirówkach, przez co ich komfort użytkowy nie stoi na zbyt wysokim poziomie. Moc sokowirówki ma znaczenie. Mianowicie można spotkać urządzenia o mocy 150 jak 1500 W. Sokowirówki o małej mocy nie będą umożliwiały wyciskania soków z twardych owoców czy warzyw. Dla lepszego komfortu przygotowania soków należy również pamiętać o tym, jaki hałas wytwarza urządzenie w trakcie pracy. Warto mieć ten parametr na uwadze. Bardzo istotnym elementem sokowirówki jest jej rozmiar. Większe urządzenia zajmują więcej przestrzeni, jednak pozwalają przygotować jednorazowo większe ilości soku.

Wyciskarki wolnoobrotowe – konieczne okazuje się dokładnie sprawdzenie licznych parametrów oraz elementów. Na pewno zasadnicze znaczenie ma, ile wałków posiadają wyciskarki do soków wolnoobrotowe. Trzeba wybrać pomiędzy tymi z jednym wałkiem ślimakowym a dwoma. Dwa wałki ślimakowe gwarantują lepszą efektywność. Wyciskarki wolnoobrotowe pracują w określonej mocy. Można znaleźć wyciskarki zarówno o mocy 100, jak i nawet 800 W. Żeby mieć pewność, że bez problemu będzie można przyrządzić sok z najtwardszych surowców, koniecznie trzeba zainwestować w wyciskarkę o dużej mocy. Kolejnym elementem do sprawdzenia są ostrza. Nie wszystkie wyciskarek mają je na swoim wyposażeniu. Zamontowane ostrza pozwalają wyciskarce na szybszą pracę, ale równocześnie pozbawiają sok pewnych wartości odżywczych. Kto ceni sobie wysoką jakość uzyskiwanych soków w wyciskarki, a nie zależy mu na szybkości pracy urządzenia, niech wybiera wyciskarki wolnoobrotowe bez ostrzy.

Wyciskarka wolnoobrotowa czy sokowirówka. Wady i zalety urządzeń

Podsumowując informacje dotyczące sokowirówek oraz wyciskarek wolnoobrotowych, warto poznać dokładnie zalety i wady powyższych urządzeń. Dzięki temu dopasowanie idealnego urządzenia pod własne, indywidualne potrzeby będzie bardzo proste.

Jakie zalety i wady posiadają sokowirówki? Sokowirówki są doskonałym rozwiązaniem dla osób żyjących w ciągłym biegu, które muszą szybko przygotować sobie sok. Ogromna moc (w porównaniu z wyciskarkami), a także duży otwór wsadowy sprawiają, że zrobienie soku jest ekspresowe. Co się tyczy wad urządzenia, należy zawsze pamiętać, że sok z sokowirówki nie będzie posiadał tylu składników odżywczych co ten przygotowany w wyciskarce. Dodatkowo soki z sokowirówki należy spożyć najlepiej po przyrządzeniu. Inną wadą urządzenia jest czasochłonność w ich czyszczeniu, a także dość głośna praca.

Wyciskarka wolnoobrotowa pozioma jednoślimakowa to zdecydowanie wiele zalet, ale i również wad. Na pewno do zalet należy zaliczyć doskonałą jakość przygotowanych soków. Nie traci on wielu składników odżywczych, a dodatkowo nie ma konieczności spożycia go natychmiast po przygotowaniu. Wyciskarki tego typu pozwalają przygotować soki praktycznie z każdego warzywa czy owocu. Z owoców i warzyw można wycisnąć znacznie więcej soku niż ma to miejsce przy użyciu sokowirówki. Wśród wad wolnoobrotowych wyciskarek poziomych należy wymienić dość długi czas przygotowania soku. Chcąc uzyskać np. litr świeżego soku, należy poświęcić na to nawet do 4-5 minut.

Wyciskarki do soku wolnoobrotowa pionowa jednoślimakowa posiada podobne zalety do urządzenia poziomego. Należy jednak podkreślić, że w przeciwieństwie do wyciskarki poziomej, owoce i warzywa opadają samodzielnie, nie trzeba im pomagać poprzez używanie popychacza. Sprawdzając wady urządzenia, trzeba mieć na uwadze, że dużo czasu poświęcić trzeba dokładnemu czyszczeniu.

Wyciskarki wolnoobrotowe dwuślimakowe są gwarantem uzyskania najlepiej jakościowo soków. Dodatkowo biją na głowę innego rodzaju urządzenia, z uwagi na efektywność pracy. Pozwalają uzyskać największą ilość soków z danych owoców czy warzyw. Z uwagi na swoje zalety, wyciskanie soków zajmuje sporo czasu. Również ich czyszczenie jest niezwykle czasochłonne, wymagana jest zegarmistrzowska precyzja.

Najlepsze wyciskarki wolnoobrotowe, sokowirówki

Przed ostateczną decyzją o zakupie wyciskarki wolnoobrotowej lub sokowirówki, warto podeprzeć się opiniami specjalistów. Przede wszystkim dobrym pomysłem są wszelkiego rodzaju rankingi wyciskarek wolnoobrotowych do soków, które wskazują wszelkie nowinki technologiczne w danym sezonie. Dobrze również sprawdzić jakikolwiek test wyciskarek wolnoobrotowych, a także opinie w tym temacie. Praktyczne testowanie urządzanie wskaże nam, czy ów sprzęt działa tak doskonale, jak to wynika z jego opisu. Warto oczywiście kupić dobry sprzęt. Wyciskarka Hurom, wyciskarka wolnoobrotowa Philips to tylko dwa pierwsze z brzegu przykłady doskonałej klasy urządzeń. Zakup urządzenia w profesjonalnym sklepie, wyprodukowane przez renomowane firmy sprawi, że posłuży ono przez długi czas i pozwoli przygotować przepyszne i zdrowe soki.

Spread the love