Nemmersdorf

Nemmersdorf to wieś znajdująca się w Prusach Wschodnich. Taką nazwę nosiła do 1945, po wojnie przemianowane na Majakowskoje. Miejsce to było świadkiem wydarzeń zwanych Zbrodnia w Nemmersdorf. Co dokładnie wydarzyło się tam 21 października 1944?

Jak podają relacje świadków oraz dokumenty, tego dnia Armia Czerwona, a dokładniej 25 Gwardyjska Brygada Pancerna, szykująca się do zdobycia Prusów Wschodnich zajęła właśnie ową wieś. Wieś w której nie było prawie mężczyzn, znajdowały się tam jedynie kobiety oraz dzieci. Osoby, które nie zdążyły uciec przed naciągającym ze wschodu frontu wojennym. Mimo, iż Niemcy byli w defensywie, to po kilku dniach walki udało im się zmusić Armię Czerwoną do wycofania. Na miejscu, we wsi znaleziono ofiary, które posiadały ślady wielkiego okrucieństwa. Nie miało znaczenia czy mowa o osobach starszych czy też dzieciach.

Po latach okazało się jednak, że całość została znacznie wyolbrzymiona przez propagandę nazistowską. Faktem jest, że czerwonoarmiści dopuścili się zbrodnia, jednak do tak powstałego przekazu sporą cegiełkę dołożyli Niemcy

Spread the love