Iljuszyn DB-3

Wyposażenie armii radzieckiej to między innymi różnego rodzaju samoloty. Bombowce, samoloty myśliwskie, transportowe czy zwiadowcze. Kilka maszyn z okresu II wojny światowej warto sobie przybliżyć, sprawdzić jakie możliwości dawały Armii Czerwonej.

Samolot Iljuszyn DB-3 czyli samolot bombowy na wyposażeniu Armii Czerwonej. Bombowiec który miał daleki zasięg, do 3500 m, a po raz pierwszy użyto go w trakcie konfliktu z Finlandią. Na uzbrojenie samolotu składały się: karabiny maszynowe oraz możliwość składowania bomb, do wagi 2500 kg. Od momentu rozpoczęcia produkcji do roku 1944 radzieckie fabryki opuściło przeszło 7000 takich samolotów.

Jeden z wielozadaniowych samolotów armii ZSRR, użytkowany w latach 1943-45. To oczywiście Polikarpow U-2, znany również jako Kukurźnik. O powodzeniu tej maszyny świadczy fakt, że łącznie wyprodukowano go w ilości 33 tysięcy. Był w stanie osiągać zasięg do 430 km, leciał z prędkością maksymalną 146 km/h. Na wyposażeniu między innymi bomby o łącznej masie 200 kg. Zabierał na pokład 2 osoby

Spread the love