Nie było dłuższej kampanii w trakcie II wojny światowej od Bitwy o Atlantyk. Praktycznie rozpoczęta jesienią, a zakończona po kapitulacji Niemiec, w maju 1945.

Celem niemieckiej armii w trakcie Bitwy o Atlantyk było zablokowanie Wielkiej Brytanii co w następstwie miało doprowadzić do jej załamania gospodarczego. Oczywiście mowa o flocie handlowej, bo Wielka Brytania była w tym wymiarze potęgą.

Działania wojenne w Bitwie o Atlantyk toczyły się praktycznie na ogromnym akwenie morskim, zaangażowanych do walki byłe ogromne siły, zarówno po stronie aliantów jak i państw osi. Stoczono w tamtych okresie wiele bitew, walczono nie tylko przy nabrzeżach Wielkiej Brytanii ale również choćby o strategiczny port norweski czyli Narvik. Po raz kolejny działania pod wodą nie miały żadnych reguł. Toczona była po prostu nieograniczona wojna podwodna. Okręty wojskowe wspierało lotnictwo, a w trakcie całej kampanii przeprowadzono również wiele skutecznych desantów.

Jeszcze po zakończonej wojnie, wojska alianckie niszczyły niemieckie okręty, tak aby nie były już wykorzystywane czy też aby nie dostały się w ręce ZSRR

Spread the love