Jak prezentowały się armie w dniu rozpoczęcia II wojny światowej, czym dysponowały odpowiednie kraje, jaki miały stan liczebny, jakiego rodzaju ilością sprzętu mogły się „pochwalić”?
Trzeba sobie jednak już na wstępie zdać sprawę, że nie zawsze ilość szła w jakość. Bo przykładowo jedna armia była w stanie zmobilizować miliony żołnierzy, to jednak nie dałaby rady wszystkich odpowiednio przygotować i uzbroić do służby.

W Europie największą armię posiadała Francja, łącznie około 5 milionów żołnierzy, co powodowało, że 1,8 mln żołnierzy niemieckich było liczbą śmieszną. Dodając do tego 900 tysęicy Brytyjczyków i 950 tysięcy Polaków, koalicja antyhitlerowska mogła we wrześniu 39 skutecznie powstrzymać ofensywę niemiecką. Prawie 7 mln żołnierzy do niecałych 2 mln, przewaga zatrważająca.

Jeżeli mowa o uzbrojeniu to w przypadku czołgów, artylerii czy samolotów, francuskie oddziały dysponowały takimi samymi ilościami co niemieckie jednostki wojskowe. I naprawdę zadziwia nie tylko fakt strachu przed atakiem na Niemcy ale równocześnie to, że Francja w dość szybki sposób została pokonana przez Niemcy mimo iż technologicznie oba kraje stały na podobnym poziomie

Spread the love