Joseph Goebbels

Joseph Goebbels, szef propagandy w nazistowskich Niemczech. Dziś jest synonimem propagandy medialne w najgorszym tego słowa znaczeniu.

Polecamy RANKING – wiatrówki bez zezwolenia

Ministerstwo propagandy, oświecenia publicznego i informacji objął w roku 1933 i zajmował się wszystkim co związane z tym tematem praktycznie do końca swojego życia. W okresie przed II wojną światową realizował plan totalnego sterowania mediami, komunikatami dla ludności. Stosowanie między innymi starannie przygotowanych kłamstw, urządzenie różnego rodzaju masówek, które były w każdym detalu idealnie przygotowane. Znakomicie wykorzystywał do tego celu nie tylko media takie jak prasa czy radio ale również zdawał sobie sprawę z ogromnej wagi jaką dawał film w szerzeniu propagandy. Nawet w trakcie klęski wojennej nadał zajmował się przygotowaniem komunikatów do obywateli Niemiec, mające przekonać ich o sukcesie i zmusić do jeszcze większej pracy na rzecz Wielkich Niemiec.

Był ogromnym zwolennikiem nazizmu, do tego stopnia, że uważał, iż każdy Niemiec ma się poświęcić tylko i wyłącznie jednemu celowi – mianowicie Wielkiej Rzeszy. Zapisał się w historii Niemiec również z uwagi na wprowadzenie tygodnia pracy, który miał 60 godzin.